Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Kategori
Kadın Bakım Ürünleri
Facelle Tampon Normal 64'lü - 1

%43 fiyatı 68,00 ₺

Special Price 39,00 ₺

Facelle
Facelle Tampon Süper Artı 16 adet - 1

%40 fiyatı 29,50 ₺

Special Price 17,75 ₺

Facelle
Facelle Tampon Süper 32 adet - 1

%27 fiyatı 39,50 ₺

Special Price 29,00 ₺

Facelle
Kotex Normal Tampon  - 1

%37 fiyatı 45,75 ₺

Special Price 29,00 ₺

Kotex
Kotex Süper Tampon  - 1

%37 fiyatı 45,75 ₺

Special Price 29,00 ₺

Kotex
O.B Tampon Normal  - 1

%27 fiyatı 45,75 ₺

Special Price 33,50 ₺

O.B
O.B Tampon Super  - 1

%27 fiyatı 45,75 ₺

Special Price 33,50 ₺

O.B
O.B Tampon Super Plus  - 1

%27 fiyatı 45,75 ₺

Special Price 33,50 ₺

O.B
O.B Tampon Comfort  - 1

%27 fiyatı 45,75 ₺

Special Price 33,50 ₺

O.B
Tampax Tampon Normal Eko Paket 16'lı - 1

%46 fiyatı 54,00 ₺

Special Price 29,00 ₺

Tampax
Tampax Tampon Super Eko Paket 16'lı - 1

%46 fiyatı 54,00 ₺

Special Price 29,00 ₺

Tampax
Facelle Tampon Süper 56 adet - 1

%38 fiyatı 63,00 ₺

Special Price 39,00 ₺

Facelle

Tampon

Regl dönemleri fiziksel ve ruhsal açıdan zorlayıcı olabilir. Bu zamanlarda tam koruma ve sızıntıları önleme özellikleri ile tamponların kullanımı oldukça yaygındır. Uzun, kısa ya da farklı materyaller ve biçimlerde üretilir. Kadınlar için hareket kolaylığı tanıyarak özel günlerin destekçisi haline gelir. Tampon ped fiyatı ve pratikliği ile sıkça tercih edilirken özel günlerin en çok arananları arasında yerini alır.

Tampon Ped Nedir?

Tampon, günümüzde hijyenik pedlere alternatif olarak kadınların adet dönemlerindeki kan akışının emilimi için kullanılan bir kişisel hijyen ürünüdür. Hijyenik tampon pedler, vajinal kanalın şekline uygun biçimde vajinanın üst kısmına yerleştirilir. Bu sayede de regl dönemindeki kanamanın vajina dışına akmadan önce durdurulması ve emilimi sağlanır. Regl döneminde kadınların kurtarıcısı bir ürün olan tamponlar, günlük hayatta kullandığımız pedlere kıyasla daha hijyeniktir. Yüzde yüz pamuk ile üretildiğinden cildi tahriş etme ve terletme oranı da hijyenik pedlere kıyasla daha azdır. Adet günlerinde yaşanılan konforsuzluğu ortadan kaldırmak için üretilen tamponlar, regl döneminin sıradan günlerdeki gibi rahat geçirilmesine yardımcı olur.

Tampon Ne İşe Yarar?

Tampon adet döneminde oluşan kanamaların dışarıya akmasını engelleyen, doğrudan vajinanın içerisine yerleştirilen hijyenik bir üründür. Kanamaların görüldüğü dönemlerde ellerle ya da bir aparat yardımı ile kasılmadan vajinanın içerisine yerleştirilir. Uzun süre vajinal kanamayı içine çekerek emici yapısı sayesinde biriktirir. Önerilen süre dolduğunda ya da yoğun kanama sebebi ile tamponun dolduğu hissedildiğinde, takılı olan ipinden yavaşça çekilerek çıkarılır. Devam eden kanamalar için yenisi ile değiştirilir. Adet dönemlerinde kolay hareket edebilme, istenilen formda giyinebilme, yüzme gibi aktivitelere katılma ve benzeri avantajlar sağlayarak kullanıcıların beğenisini kazanır.

Tampon Nasıl Kullanılır?

Tampon kullanımı özellikle ilk kullanım gerçekleştikten sonra oldukça pratikleşir. Tampon kullanmadan önce yapmanız gereken ilk şey, ellerinizi yıkayarak ellerinizin temizliğinden emin olmaktır. Regl döneminizdeki akıntının yoğunluğuna göre, size en uygun boyuttaki tamponu alın. Daha sonra tamponun hijyenini sağlamak için, tamponu saran dış ambalajını ambalaj üzerinde belirtilen şekilde çıkarın. Tamponun arkasında yer alan ipin emniyetinin kontrolünü yapın. Tampon yerleşimini klozete oturarak, yatarak ya da ayakta gerçekleştirin. Eğer ilk kez tampon kullanacaksanız, panik olmamaya ve vücut kaslarınızı rahatlatmaya çalışın. Çok gergin olursanız, pelvisinizde yer alan kaslar kasılabilir ve bu durum tampon yerleşimini zorlaştırabilir. Daha kaygan bir geçiş için tamponunuzun uç kısmına az miktarda kayganlaştırıcı jel uygulayarak da ilk yerleşimini kolaylaştırabilirsiniz. Bir eliniz ile vajinanızın girişini ve iç dudakları yanlara doğru açın. Derin bir nefes alarak pelvis kaslarınızın gevşemesini sağlayın. Tamponunuzdaki ip aşağıda kalacak şekilde tamponunuzu tutun ve yavaş bir biçimde vajinanızın içine doğru yerleştirin. Tamponunuzu yerleştirdikten sonra işaret parmağınızın ucu ile tamponun ip sarkan kısmına dokunarak vajinanızın içine doğru mümkün olduğunca itin. Tamponunuzu hijyen ve sağlığınız için 4 saatte bir değiştirmeyi unutmayın.

Tampon Çeşitleri Nelerdir?

Tamponlar boyutları, üretildikleri materyal ve kullanım adımlarına bağlı olarak çeşitlilik gösterir. Aplikatörlü tamponlar beraberlerinde tamponun yerleştirilmesi için kullanılan bir aparat ile birlikte tasarlanır. Bu sayede tampon yerleştirilirken eller kullanılmaz ve kolay uygulama yapılır. Bu aplikatörler suda çözünebilen maddelerden ya da plastikten üretilir. Türüne göre uygulama sonrası gidere ya da çöp kutusuna atılır. Diğer bir tampon çeşitlemesi ise boyutlarına göredir. Standart ölçüler olmasa da tamponlar uzun, orta ve kısa boyutlarda ve farklı kalınlıklarda tasarlanır. Yoğun kanama günlerinde nispeten büyük boyuttaki ürünlerin kullanılması tavsiye edilirken yoğun olmayan günler için küçük boyutlar ve orta boydakiler önerilir. Vajina hassasiyetine uygun olarak hijyenik ve cilde zarar vermeyen malzemelerden üretilir.

Tampon Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Tampon kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri, tampon değiştirme sıklığıdır. Akıntınızın yoğunluğuna göre farklılık gösterebilen değiştirme sıklığı genellikle 4 saatte bir olarak tavsiye edilir. Eğer kanamanız fazla ise hijyenik pedlerin aksine kesinlikle bir adet tampon yerine iki tane kullanılmamalıdır. Onun yerine değiştirme sıklığının artırılması yeterlidir.
  • Tamponlar yoğun akıntılar için üretildiğinden, adet dönemleri dışında veya korunmak amacıyla kullanılmaması önem taşır. Ancak çok nadir de olsa tampon kullanıldığında alerji belirtilerinin ortaya çıkması ihtimali söz konusu olabilir. Bu yüzden ilk kullanımlarda kısa sürede değiştirerek alerjik bir tepki gösterip göstermediğinizi saptayabilirsiniz. 
  • Kullanım esnasında istenmeyen reaksiyonların oluşmaması için ellerinizin ya da kullanacağınız aparatın temiz olmasına özen göstermeniz gerekir.

Tampon ile İlgili Merak Edilenler

Tampon kullanımına ilişkin pek çok tabu ve merak edilen soru bulunur. En önemlilerinden biri, tamponun kendiliğinden düşme ihtimalidir. Tampon doğru yerleştirildiğinde vajinal kaslar sayesinde sıkıştığından, kendiliğinden düşmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sıkça endişe edilen tamponun enfeksiyon riski ise, eğer doğru biçimde takılır ve uygun sürede değiştirilirse enfeksiyon riskini arttırmadığı bilgisiyle açıklığa kavuşur. Kanama ne kadar yoğun olursa olsun, kesinlikle birden fazla tampon kullanılması söz konusu değildir ve bu durumlarda sıkça tampon değiştirilerek sızıntıların önüne geçilir. Tampon kullanırken aynı zamanda ped kullanılmasına ihtiyaç yoktur. Yoğunluğun olduğu dönemlerde süper emici tampon çeşitlerinden kullanılması ve kısa aralıklarla değiştirilmesi yeterlidir. Son olarak tamponun vajinanın içine kaçıp kaybolması imkansızdır. Bazı durumlarda tampon ipi vajinaya kaçabilir böyle durumlarda gevşeyerek ellerinizin yardımı ile ipi bulup kolayca çıkartabilirsiniz. 

Özel Günlerin Kurtarıcısı Tamponlar ile Tanışın

Rossmann'da bulabileceğiniz jinekolojik olarak test edilmiş ve onaylanmış çeşitli tampon ürünleri, özel günlerinizi daha keyifli kılmanın kapılarını aralıyor. Sizlere ise süper, orta ya da hafif emicilikte ve ekstra yumuşak yapıları ile beğeninize sunulan bu ürünler arasından uygun seçimler yapmak kalıyor. Siz de tercih edeceğiniz hijyenik tamponlar ile regl döneminizin keyfini akıntı, sızma ya da koku korkusu olmadan özgürce çıkartabilirsiniz.