Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Renkli Sünger Bezler 18x19 cm 5'li
24,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Bulaşık Süngeri 6'lı
14,75 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Ergonomik Sünger 3'lü
22,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Şişe Temizleme Süngerli Fırça
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Bulaşık Süngeri 3D 3'lü
19,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Bulaşık Süngeri Ovalama Fiberi, Kırmızı 2'li
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Bulaşık Süngeri Ovalama Fiberi, Mavi 2'li
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Gider Süzgeci 7 cm 2'li
24,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Mikrofiber Sünger Bez 17x22cm 3lü
29,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Bulaşık Süngeri 6 Adet - 1
19,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Gider Süzgeci 2'li
29,50 ₺
Flink & Sauber
3 Al 2 Öde
Parex Bulaşık Süngeri Mega Comfort Düz - 1

%12 fiyatı 34,50 ₺

Special Price 30,50 ₺

Parex
3 Al 2 Öde
Flink & Sauber Ovucu Spiral Tel 6'lı
22,50 ₺
Flink & Sauber

Bulaşık Teli ve Süngerleri

Mutfak temizliğinin koşulu olan bulaşık yıkamada çoğu zaman bulaşık makinesi sizlere yardımcı olur ancak bazen elde bulaşık yıkamayı da tercih edebilirsiniz. Doğru yardımcıları seçerek bulaşık temizliğini hızlandırabilir ve kolaylaştırabilirsiniz. Kirli tabaklarda, tencere ve tavalarda gerekli hijyeni sağlarken narin bardak ve fincanların da hijyen kazanmasını sağlayacak ürünlerle bulaşıklarınızı kirlerden arındırabilirsiniz. 

Bulaşık Teli Nasıl Kullanılır?

Pişirme araçlarının lekelerden, kurumuş yağlardan arındırılması için kullanılan ince bulaşık teli, iç içe geçmiş ince tel parçalarından oluşur. Bulaşıkların sıradan yıkama ile çıkmayacak, lekeli olanları kenara ayrılır. Lekelerin yumuşaması için bir süre sıcak su içinde bekletilebilir. Ön ıslatma adı verilen bu işlemin ardından artıklar alüminyum bulaşık teli ile nazikçe kazınarak çıkartılır. Günümüzde yüzeyleri çizmemek için özel tasarlanan kaplamalı plastik bulaşık teli vardır. Tencere ve tavaların zarar görmemesi için iç yüzeylerin çizilmemesine özen göstermelisiniz. Dış yüzeylerde klasik bulaşık teli, iç kısımlarda ise plastik olanları tercih edebilirsiniz. 

Bulaşık Süngeri Çeşitleri 

Bulaşık süngerleri silikondan, mikrofiberden ve süngerden yapılabilir. Hazneli modeller içine deterjan koyularak kullanılır ve daha kolay köpürmeyi vadeder. Oluklu bulaşık süngeri daha kolay tutulur ve sular içinden daha kolay süzülerek dışarı çıkar. Silikon bulaşık süngeri alternatifleri ise ovma pedi adıyla da anılır. Çok amaçlı silikon süngerler tek hamlede çok daha etkili bulaşık temizliği sunar. Bakteri ve koku yapmayan özel antibakteriyel etki onları sıradan süngerlerden ayırır. 

Bulaşık Süngeri Nasıl Kullanılır?

 • Bulaşıklar nazikçe artıklardan sıyrılır ve yıkama bölümüne, lavabo kenarına alınır. 
 • Bulaşık yıkarken süngerin sert olan kısmı avuç içine, yumuşak bölüm ise dışarı bakacak şekilde ele yerleştirilir.
 • Nemlendirilen sünger üzerine birkaç damla elde yıkama için hazırlanan jel bulaşık deterjanı sıkılır ve köpürtülür. 
 • Eğer çok sayıda bulaşık yıkanacaksa sıcak su içine bulaşık deterjanı eklenerek yıkama suyu hazırlanır. 
 • Ardından bardaklardan başlanarak sırayla tabak, çatal, bıçak, tencere ve tavalar bulaşık süngeri ile sabunlanır. 
 • Bu esnada zorlu lekeler varsa süngerin sert kısmı ile hafifçe ovalanır. 
 • Köpüklenen bulaşıklar tek tek durulanarak kuruması için bulaşıklığa alınır. 
 • Ürünler kuruduktan sonra yeniden kullanıma hazır hale gelir. 

Bulaşık Süngeri Ne Kadar Sürede Değiştirilmeli?

Klasik bulaşık süngerlerinin ortalama iki haftada bir değiştirilmesi önerilir. Süngerlerin genellikle ıslak bırakıldığı için üzerinde bakteri üreme ihtimaline karşı iyice temizlenmesi gerekir. Bulaşık süngerini kullanımın ardından sıcak suda yıkamalı, ovalamalı ve iyice durulamalısınız. Üzerinde kalan su iyice sıkılarak, suyu süzülerek depolanmalıdır. Mümkünse altında suyu süzecek bir hazne bulunmalıdır. 

Bulaşık Süngeri Nasıl Temizlenir?

Bulaşık süngerinin temizlenmesi için birkaç farklı yol vardır.

 • Süngeri yarım saat kadar çamaşır suyu eklenen suda kaynatabilirsiniz. 
 • Süngeri mikrodalga fırında 1 dakika boyunca 90 derecede ısıtmak bakterilerin ölmesine yardımcı olur. 
 • Bulaşık makinenizin yoğun yıkama programı varsa, süngeri bulaşık makinesinde 70-80 derecede yıkayabilirsiniz. Makineden çıkardıktan sonra iyice sıkmayı ve limonlu suyun içinde güzelce yıkamayı unutmamalısınız. 

Bulaşık Teli Nasıl Temizlenir? 

Bulaşık tellerinin temizliği bir hayli zahmetlidir, bu nedenle birçok kullanıcı telleri kullanımın ardından değiştirmeyi tercih eder. Tellerin birkaç kullanımın ardından yenilenmesi önerilir. Her kullanımın ardından üzerinde artık kalmamasına dikkat edilmelidir. Bulaşık tellerini çamaşır suyu içinde bekleterek bakterilerden arındırabilirsiniz. Tellere yapışan ve temizlenemeyen artıklar varsa, teli soğuk suya atmayı denemelisiniz. Soğuk su tellerin gevşemesini ve artıkları daha kolay ayırmanızı sağlayabilir. Ardından telleri sıcak suda kaynatabilir veya bulaşık makinesine atarak sıcak suda temizleyebilirsiniz. 

Elde Bulaşık Yıkarken Nelere Dikkat Edilmeli? 

 • Eğer çok fazla miktarda bulaşık yıkıyorsanız ve bulaşık suyu hazırladıysanız, su kirlendikçe yenisini hazırlamayı ihmal etmemelisiniz. 
 • Bulaşıkları kurulama bezi ile kurulamak hala üzerinde bir miktar nem kalmasına neden olur ve bu şekilde depolamak rutubete neden olabilir. Bulaşıkların kendi kendine kurumasına izin vermelisiniz. 
 • Bulaşıklık da nemli bir alandır ve sık sık temizlenmelidir. Yoksa bakterilerin üremesi için ideal bir alan olarak hijyeni gölgeleyebilir.
 • Bulaşık deterjanları uzun süre ele temas ettiğinde cildi kurutabilir. Bu nedenle bulaşık eldiveni kullanmayı alışkanlık edinmelisiniz. 
 • Sıcak su kullanmak kirlerin arınmasına yardımcı olur ancak suyun bu esnada ellerinizin yanmayacağı kadar serin olmasına da özen göstermelisiniz. 
 • Bulaşıkların yıkandığı tezgah ve lavabonun temizliği de önemlidir. Lavabonun silikonlarını sık sık yenilemeli, tezgahı her gün silmelisiniz. 
 • Yemek artıkları zaman içinde giderleri tıkayabilir. Bunu önlemek adına gidere evye süzgeci yerleştirebilir, lavaboyu tıkandıkça açmak için kimyasal temizleyicilerden yardım alabilirsiniz. 

Bulaşık Zahmetini Azaltacak İpuçları

 • Bulaşıkları kurumasına izin vermeden, yemeğin hemen ardından yıkamalısınız. 
 • Bulaşık biriktirmemeye özen göstermelisiniz. 
 • Bulaşık deterjanını yağ çözücü etkili seçtiğinizde daha hızlı işinizin bittiğini görebilirsiniz. 
 • Bulaşık deterjanının sevdiğiniz bir meyve aromalı olmasına özen göstermelisiniz. Böylece temizlik esnasında keyif alabilirsiniz. 
 • Sünger ve bulaşık telinin yanında, fırçalı bulaşık yıkama araçlarından da faydalanabilirsiniz. Şişe gibi dar ağızlı bulaşıkları yıkamak için ince aparatlardan almayı unutmamalısınız.
 • Bulaşık yıkadıktan sonra ellerinizi sabunla yıkamalı ve ardından cilde dost bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz. Böylelikle ellerinizin kurumasını önleyebilirsiniz.   

Bulaşık Temizleyici Fiyatları 

Bulaşık teli fiyatı ve bulaşık süngeri fiyatı performans ile kıyaslandığında ekonomiktir. Bulaşık ürünleri genellikle çoklu paketler halinde satılır. Bu da sık sık değiştirme gereğini sizlere anımsatır. Bulaşık ürünlerinin fiyatları paketteki ürün adedine, süngerin materyaline, boyutuna ve ek özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tırnak koruma etkili, yüzey çizmeyen bulaşık süngerleri bulabilirsiniz. Bu tip, ek özellikli süngerler fiyat farkı ile sunulabilir. 

Siz de bulaşık yıkama konusunda sizlere yardımcı olacak, her evin ihtiyacı bulaşık süngeri ve bulaşık teli ürünlerini Rossmann'dan alabilirsiniz. Flink & Sauber gibi profesyonel temizlik markalarının ürünlerini hemen sipariş verebilir, bulaşık temizliğinde pratik yardımcılarla zahmeti azaltabilirsiniz.