Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Domol Fırın & Izgara Temizleyici Köpük 500 ml

%30 fiyatı 39,50 ₺

Special Price 27,50 ₺

Domol

Fırın Temizliği

Hijyenik bir mutfağın, sağlıklı yemekler pişirmenin sırrı pişirme araçlarının, cihazların temizliğinden geçiyor. Mutfakların düzenli olarak temizlenmesi, derinlemesine temizliğin aksatılmaması ve hijyen için çözümler bulunması evde yemek pişirmeyi çok daha steril hale getiriyor. Gönül rahatlığı ile hazırlanan ve yenilen yemekler için çokça zahmet gerektiğini düşünenler ise yanılıyor. Mutfak temizliğinde doğru araçları, yardımcıları seçerek kısa sürede pırıl pırıl yüzeylere kavuşabilirsiniz. Birçok kişinin, mutfakta en zorlu bulduğu iş ise fırın temizliği oluyor. Fırın temizliğinin püf noktaları, kolay yolları sizlerle: 

Fırın Temizliği Hakkında Temel Bilgiler 

Fırın temizliği temel olarak üç aşamadan oluşuyor. Fırın tepsilerinin ve tellerinin temizliği, kurumuş yağların ve kirlerin çözdürülmesi ve fırının arındırılması aşamalarını yerine getirerek fırını pırıl pırıl yapabilirsiniz. Fırın temizliğini yaparken fırının kapalı olduğundan ve soğukluğundan emin olmalısınız. Yeni kullanılmış ve henüz sıcak olan fırınları temizlemeye başlamadan önce soğumasını beklemelisiniz. 

Yeni Alınan Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırının tek kirinin yemek kalıntıları ve kullanım sonrası oluşan lekeler olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Fırınların üretim esnasında içinde kalan kalıntılar da yemeklere bulaştığında hijyen sorunları yaratabiliyor. Bu nedenle fırını kullanmaya başlamadan önce temizlemelisiniz. Ancak ilk kullanım öncesinde yapılacak temizlik su veya deterjan ile yapılmıyor. Markalar, fırınları kullanmadan önce kapağını açmanızı ve maksimum ısıda, kapağı açık şekilde çalıştırmanızı öneriyor. Bu sırada mutfağın iyice havalandırılması, kirlerin buharlaşmasının sağlanması gerekiyor. 

Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Fırın temizliği için öncelikle fırının içindeki tepsi ve telleri çıkartın. 
  • Fırının tuşları çıkabiliyorsa çıkartın çıkmıyorsa temizliğe dış kasadan başlayın. Temizleyici ürününüzü sıkarak bekleyin. 
  • Fırının içine temizleyici deterjanı sıkın ve en az yarım saat bekleyin. Köpük türü bir ürün kullanmak deterjanın yüzeylere tutunmasını kolaylaştırıyor. 
  • Sürenin sonunda temiz ve nemli bir bezle silerek çözülen yağları silebilirsiniz. 
  • Fırının silinmesi zor alanları için diş fırçası kullanabilir, bu alanlara fırça ile erişerek yağları çözebilirsiniz. 
  • Bezi temizlik esnasında, deterjan iyice arınana dek durulayarak fırını yeniden silmelisiniz. 
  • Fırının cam kısmının da iç ve dış bölümlerini iyice silmeyi ve kapak altında biriken kırıntıları almayı unutmamalısınız. 

Fırın Temizliğinde Hangi Ürünler Kullanılır?

Fırın temizliğinde karbonatlı su, sirkeli sabunlu su, amonyaklı temizleyiciler, portakal yağı gibi doğal yağlar kullanılabiliyor. Ancak en kolay fırın temizliği için özel hazırlanan yağ çözücü sprey ve köpüklerin kullanılması öneriliyor. Pratik fırın temizliği sağlayan fırın temizleyici ürünler, yüzeylere uyumlu olduğu için de avantaj sağlıyor. Doğal olarak bilinen birçok madde, yüzeyleri aşındırdığı için fırınlara zarar verebiliyor. 

Fırındaki Kurumuş Yağ Lekeleri Nasıl Çıkar?

Fırınlardaki kurumuş yağlar, zaman zaman temizliği zorlaştırabiliyor. Kurumuş yağ ve kirleri çıkartmak için deterjanı yarım saat bekletmek yetemeyebiliyor. Kurumuş yağ lekeleri için temizleyici ürünü birkaç saat yüzeyde bekletmeyi ve eğer yüzeyde kalmıyorsa ara ara tazelemeyi tercih edebilirsiniz. 

Fırındaki Yanık Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Yanık lekelerinin çıkarılması için, fırını temizlerken durulama suyunun sıcak olmasına özen gösterebilirsiniz. El yakmayacak kadar sıcak su kullanarak lekelerin daha kolay çözünmesini sağlayabilirsiniz. Bu sırada fırının aksamının ıslanmamasına dikkat etmelisiniz. Isıtıcı sisteme su kaçmaması için sıcak bezin sadece nemli olmasını sağlayabilirsiniz. Temizliğin ardından da fırını kurulamalısınız. 

Ankastre Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Ankastre fırın temizliği ile cam fırın temizliği arasında bir fark bulunmuyor. Yalnızca birçok ankastre fırının fanı açıkta bulunabildiğinden, temizlik esnasında fana su kaçmamasına dikkat edilmesi tavsiye ediliyor. Ankastre fırınların ocak temizliğinde de yağ çözücü etkili ürünler kullanılabiliyor. Ocak parçaları çıkarılarak elde yıkanırken, yüzeyindeki yağ çözüldükten sonra su ile alan durulanıyor. 

Mikrodalga Fırın Temizliği Nasıl Yapılır?

Mikrodalga fırın temizliği yapılırken özel temizleyici deterjanlar kullanılabiliyor. Eğer evde deterjan yoksa, buharla temizlik yapmayı deneyebilirsiniz. Mikrodalgayı temizlemek içi bir kasenin içini su ile doldurarak mikrodalgaya koymalısınız. Isıya dayanıklı kasenin mikrodalgayı çalıştırdığınızda kırılmayacağından emin olmalısınız. Ardından mikrodalgayı çalıştırın ve su kaynamaya başlayınca kapatıp 10 dakika kadar bekleyin. Sonrasında fırının kapağını açarak yumuşayan kirleri silebilirsiniz. 

Fırın Tepsisi Temizliği Nasıl Yapılır?

Fırın tepsisinin temizliği için bulaşık deterjanından yardım alabilirsiniz. Eğer tepsi alüminyumdan yapılmışsa bulaşık makinesinde yıkamamalısınız. Yalnızca elde temizleyebilirsiniz. Tepsinin üzerine yağ çözücü ürünler sıkarak zorlu lekelerin arınmasını sağlayabilirsiniz. 

Fırın Teli Nasıl Temizlenir?

Fırın tellerinde zamanla yağ ve kirler birikebiliyor. Fırın ızgarasını telle ovmak görünürde temizlik sağlasa da yüzeyi çizeceği için yapışma sorununa neden oluyor. Bu nedenle fırın ızgaralarını kesinlikle aşındırmamalısınız. Izgara temizleyici köpük yardımıyla ızgaradaki yağların çözülmesi ve ardından silinerek durulanması öneriliyor. Eğer ızgara temizleyici bulunmuyorsa, hafif lekelerin çıkarılması için teli kaynar suda 5 dakika kadar bekletmeyi deneyebilirsiniz. Sıcak su, yağların çözülmesine yardımcı olarak temizliği kolaylaştırıyor. 

Fırının Tuşları ve Dış Yüzeyi Nasıl Temizlenir? 

Fırın tuşları ve dış yüzey temizliği için paslanmaz çelik koruyucu etkili ürünler kullanılabiliyor. Bu ürünler, yüzeylerde var olan parmak izini ve lekeleri silerken, yeni iz ve leke oluşumuna karşı da koruma sağlıyor. Paslanmaz çeliklere özel bakım yapan temizleyiciler, parmaklık etkisini de beraberinde getiriyor. Böylece yüzeyler ilk günkü gibi parlak görünüyor. 

Fırın Temizliği Nasıl Bitirilir?

Fırının tüm kısımlarını temizledikten sonra iyice kurutmadan ve havalandırmadan yeniden çalıştırmamalısınız. Fırının içini kuru bir bezle silmelisiniz. Ardından fırını kapağı açık şekilde birkaç saat bekletebilirsiniz. Eğer fan özelliği varsa fanı açık şekilde 10 dakika kadar, boş halde çalıştırmayı tercih edebilirsiniz.

Fırın temizliği için gerekli tüm bez, fırça, fırın temizleyici sprey ve köpük deterjanları Rossmann'da bulabilirsiniz. Fırın temizliğindeki en etkili ürünleri Domol, Dr. Beckman gibi önde gelen markaların seçenekleriyle Rossmann'dan alabilir, mutfak temizliğini çok daha pratik hale getirebilirsiniz.