Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Kategori
Ağız ve Diş Bakım

Protez ve Diş Teli Temizliği

Bazı diş sağlığı problemlerinden ötürü kaybedilen dişlerin yerini alan protez dişler ve bozuk diş yapıları için her yaşta gerek görülebilen diş telleri için temizlik ve bakım oldukça büyük önem taşıyor. Diş protezleri ve diş telleri için bakım, diş etinde meydana gelebilecek iltihapları, lezyonları, diş taşlarını, plakları ve kötü kokuları önlemeye yardımcı oluyor. 

Protez Diş Nasıl Temizlenir?

Normal dişlerde olduğu gibi diş protezlerinde de plak, tartar ve leke oluşumu gözlenebiliyor. Dişlerinizin en iyi şekilde görünmesi için günlük diş protezi temizliği büyük önem taşıyor. Protez diş bakımı ürünlerinin kullanılması derin bir ağız temizliğine yardımcı oluyor. Diş protezleri için de plak ve diğer lekelerin temizlenmesi sağlanıyor. 

Sağlıklı gülümsemenizi korumak için protez diş temizliği ile ilgili üç basit adım bulunuyor:

  1. Islatmak: Ilık su içine diş protezlerinize zarar vermeyecek sıcaklıkta bir adet diş protezi temizleyici tableti atmanız ve diş protezlerinizi bu solüsyon içinde belirtilen süre kadar bırakmanız gerekiyor. 
  2. Fırçalamak: Yumuşak kıllı bir diş fırçası ve temizleyici tablet içeren solüsyonu kullanarak tüm artıkları temizlemek için diş protezlerinizi nazikçe fırçalamanız önem taşıyor. Özel diş protezi fırçaları günlük diş protezlerinde kullanım için uygun oluyor. Protez dişlerinizi fırçalarken sıradan diş macunu kullanmaktan kaçınmanız öneriliyor. Çünkü, sıradan diş macunları aşındırıcı etkisi yüzünden diş protezi yüzeyi üzerinde küçük çizikler oluşturabiliyor.
  3. Durulamak: Islatma ve fırçalama işlemi bittikten sonra, diş protezleri akan suyun altında durulanarak protez bakım süreci tamamlanıyor.

Protez Diş Kokusu Nasıl Giderilir?

Protez dişlerin bakımını kendi dişlerinizin bakımında olduğu gibi aynı özen ve ilgiyle yapmanız gerekiyor. Protezlerin temizliğinin ve bakımının ihmal edilmesi durumunda protez aralarında biriken bakteriler sebebiyle çürükler, diş eti problemleri ve ağız kokusu ortaya çıkabiliyor. Ağız sağlığına dayalı bu problemleri ve ağız kokusunu önleyebilmek, diş protezlerinin tam bakım ve temizliğini yaparak mümkün oluyor.

Sabit protez kullananların dişlerini günde 2 kez fırçalamaları ve diş ipi kullanmaları gerekiyor. Bunun yanında, özellikle boş dişlerin yerine gelen gövde bölümlerinin temizlenmesine yönelik tasarlanmış özel diş ipleri ve arayüz fırçalarının kullanılması büyük önem taşıyor. 

Hareketli protez kullananların ise yemeklerden sonra protezlerini çıkarıp bol su ile temizlemesi gerekiyor. Ağız sağlığı için her akşam yatmadan önce protezin çıkarılması büyük önem taşıyor. Protezlerin her gün fırçalanarak üzerlerindeki besin artıkları ve plağın temizlenmesi gerekiyor. 

Fırçalama işleminde protezler için özel olarak üretilmiş fırçalar veya yumuşak kıllı diş fırçaları kullanılması öneriliyor. Protezi temizlerken deterjan, çamaşır suyu gibi kimyasalların kesinlikle kullanılmaması gerekiyor. Piyasada mevcut olan protez temizleme tabletlerinde protezlerin haftada 2 kez sabaha kadar bekletilmesi protezler için uygun temizliği sağlıyor. 

Protezin ağızda olmadığı zamanlarda mutlaka su içinde bırakılması gerekiyor. Protezlerin gerekli bakımının ve temizliğinin sağlanması ile ağız kokuları da büyük ölçüde önlenmiş oluyor.

Diş Teli Nasıl Fırçalanır?

Diş teli takılması durumunda kişilerin aklına gelen ilk soru "Diş teli takanlar dişlerini nasıl fırçalamalı?" oluyor. Diş teli temizleme malzemeleri ile tellerin bakımı için gerekli bazı püf noktalar bulunuyor. Öncelikle, diş teli temizliği arayüz fırçası kullanarak yapılabiliyor. Arayüz fırçası, diğer bir deyişle diş teli temizleme fırçası hem dişleri hem de telleri iyi temizlemek için küçük, yumuşak uçlu fırçalar olarak karşınıza çıkıyor. Diş teli takılı dişlerin günde en az iki kere fırçalanması öneriliyor. İki dakika boyunca ortodontik diş fırçasıyla fırçalandıktan sonra diş arası fırçasından da en az bir dakikalığına destek alınması tavsiye ediliyor. Günde bir kere diş teli mumu ve braketlerin yapısına uygun diş iplerinden kullanmak, ağız temizleme sularını kullanmayı da ağız bakım rutininize eklemek tedavinin sorunsuz ilerlemesine yardımcı oluyor.

Diş Teli Arayüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Arayüz fırçası, diş fırçalarının ulaşamadığı noktalara ulaşmak ve o bölgeleri temizlemek için kullanılması gereken bir ağız bakımı aparatı olarak karşınıza çıkıyor. Bazı dişlerin araları, diş ipinin bile temizlemekte yeterli olamayacağı şekilde geniş olabiliyor. Diş hekimleri, böyle durumlarda arayüz fırçası gibi diş teli temizleme aparatları kullanarak bu noktaların temizlenmesini öneriyor. Özellikle diş eti çekilmesinden mustarip olanlar ve ağzında çok uyumlu olmayan dolgu ya da protez olanların arayüz fırçası kullanmaları büyük önem taşıyor.

Ağız ve diş yapısının kişiden kişiye farklılık göstermesi ve diş aralıklarının farklı boyutlarda olması sebebiyle arayüz fırçaları farklı boyutlarda bulunuyor. Bu yüzden, arayüz fırçası seçerken fırçanın hem iki diş yüzeyine de temas edecek hem de iki diş arasına sıkışmayacak boyutta olmasına dikkat etmek gerekiyor. Gerekenden daha geniş ara yüz fırçası kullanmak, o bölgeye olumsuz etki yaparak bölgenin daha da genişlemesine sebep olabiliyor. 

Arayüz fırçası diş macunuyla kullanılmıyor. Ayrıca fırçayı kullanırken diş etlerine zarar vermemesi için sert hareketlerden kaçınılması gerekiyor. Yere paralel ve diş arasında uygun bir açıyla dişlerin aralarına yerleştirilmesi uygun görülüyor. İleri geri hareketi yaparak yaklaşık 10 kez ileri geri hareket ile ara yüzeylerin temizliği yapılabiliyor.

Fırça kullanıldıktan sonra ise bol su ile temizlenmesi gerekiyor. Bazı bölgelere ulaşmakta zorluk çekildiğinde ise fırçanın bükülerek kullanılması mümkün oluyor. Eğer kullanmakta olduğunuz arayüz fırçası dişlerinizin arasına girmiyorsa farklı boyutlardaki arayüz fırçalarını denemeniz gerekiyor.

Arayüz fırçasının aşağıdaki durumlarda kullanılması öneriliyor:

  • Diş ipinin yeterli olmadığı durumlarda diş aralarında kalan yemek artıklarının temizlenmesinde kullanılıyor. Özellikle diş eti çekilmesi yaşayan hastalarda bu aralarda daha büyük boşluklar oluşabiliyor. Dolayısıyla bu noktaları temizlemek büyük önem taşıyor.
  • İmplantların diş etiyle birleştiği noktaların temizliğinde kullanılıyor.
  • Diş teli tedavisi gören hastaların diş tellerinin arka bölgelerinde kalan artıkların ve diş fırçası ile temizlenemeyen noktaların temizlenmesinde kullanılıyor.
  • Ağızda kron ya da köprü gibi protezler varsa bunların temizliği için tercih ediliyor.

Protez dişlerin temizliği için Rossmann'da yer alan protez diş temizleyici ürünleri inceleyerek size en uygun olanları satın alabilirsiniz.