Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Wefood Kakao Tozu - 1
54,90 ₺
Wefood
Wefood Kakao Yağı 150 ml - 1
59,90 ₺
Wefood
Wefood Matcha Tozu 50 gr - 1
49,90 ₺
Wefood
Balparmak Apitera Zen 7x7gr - 1
18,25 ₺
Balparmak
Wefood Spirulina Tozu 50 gr - 1
64,90 ₺
Wefood
The Lifeco Organik Kakao Tozu - 1
54,00 ₺
The Lifeco
Balparmak Apitera Up 7x7 gr - 1
18,25 ₺
Balparmak
Balparmak Apitera Mind 7x7 gr - 1
18,25 ₺
Balparmak
The Lifeco Organik Badem Unu - 1
94,00 ₺
The Lifeco
Balparmak Propolis Bal Apitera - 1
28,90 ₺
Balparmak
Enerbio Organik Kahve - 1
159,00 ₺
Enerbio

Organik Gıda

Vücut sağlığı ve doğal gıdaların üretimine destek verilmesi açısından tercihen organik ürünler kullanılması gerekiyor. Kimi durumlarda organik olarak düşünülen ancak üretim sürecinde kimyasalların karıştırıldığı besinlerle karşılaşmak da mümkün oluyor. Bu nedenle, organik kavramının anlamını, organik ürünlerin nasıl anlaşıldığını ve neden tercih edildiğini bilmek önem taşıyor.

Organik Nedir?

Organik, temel anlamda suni ya da yapay olmayan anlamına geliyor.

Organik tarım, üretim sürecinde herhangi bir kimyasal işleme tabi tutulmayan tarımsal üretim biçimi olarak tanımlanıyor. Bu üretim şeklinde ürünler toprak ve su kaynakları sayesinde yetiştiriliyor ve ek maddelerle saflığı bozulmuyor.

Organik kelimesi temelde bir kültürü de anlatıyor. Organik kültürde insan çevreyi korumaya maksimum özen gösteriyor. Çevre, bitki, hayvan ve dolayısıyla da insan sağlığını önemsiyor. Vücudun doğal dengesini bozmadığı gibi, doğanın dengesine de saygı gösteriyor.

Organik, kimyasal anlamıyla “karbon içeren” demek, içinde karbon elementi olan tüm bileşikler organik olarak adlandırılıyor. Ancak organik bileşikler, insan yapımı olarak çoğaltılıyor ve vinil, kontrplak gibi ürünler de oluşturuluyor. Organik kültürde bu tip ürünlerden de uzak durmak önem taşıyor.

Organik terimi, bir bütünün ayrılmaz parçası olarak da nitelendiriliyor. Dünyadaki tüm canlıların hayatı bir bütün ise ayrılmaz parçaları olan insan, hayvan ve bitkilerin yaşamlarını kaliteli ve sağlıklı bir denge içinde sürdürmeleri önem taşıyor. Organik kültürde bu anlayış da yer alıyor.

Tüketime dayalı değil, tükettiğinden yeni bir şey üretmeye dayalı bir hizmet sistemi içeriyor. Böylelikle doğanın insanlara verdiği her şey ihtiyaç karşılığınca kullanılıyor, atık tamamen doğal olduğu için doğaya teslim edilerek döngü sağlanmış oluyor. Ancak tüketim ürünlerinin içine konulan kimyasallar döngüyü kırarak hem insan vücudunu hem de atığı kirletiyor. Atık toprak ve doğa için yararlı olmaktan çıkıyor. Organik kültür bu nedenle, özellikle ekolojik tarımcılar tarafından şiddetle öneriliyor.

Organik Ürünler Nasıl Anlaşılır?

Günümüzde organik yiyecek çeşitlerinin daha pahalı olması bazı suni ürünlerin de “organik” olarak satılmasına yol açıyor. Bazı ürünlerin ambalajlarında “bio, katkısız, doğal, saf” olduğu yazıyor. Bazı ürünlerde ise bunlar da yazmayıp sadece “köy ürünü” yazıyor. Gezen tavuk olarak satılan tavukların beslendiği ürünlerin de organik olması gerekiyor. 

 • Organik granola ya da organik yulaf ezmesi satın almaya çalışanlar bu karışıklığı sık sık yaşıyor. Ambalaj paketinde yazan bu tip bilgiler, ürünün organik olduğu konusunda kesin bir bilgi içermiyor.
 • Türkiye’de 2004’te 5262 sayılı “Organik Tarım Kanunu” ismiyle yürürlüğe giren yasa, organik ürünlerin tüm adımlarında çok detaylı denetleme zorunluluğu getiriyor. Yönetmelik ışığında yapılan incelemeler sonucunda ürünün organik olduğuna dair bir sertifika veriliyor. Ürünün organik olup olmadığı hakkında net bilgi sahibi olmak için bu sertifikanın görülmesi gerekiyor.
 • Organik üretim yapacak şirketlerin sertifika alacağı kuruluşlar, Tarım Bakanlığı tarafından yetkilendiriliyor. O yüzden sertifikada Tarım Bakanlığı tarafından verilmiş izne dair bir bilginin de olması gerekiyor. Bunun yanı sıra organik ürünler için sertifikanın nereden alınmış olduğu önem taşıyor.
 • Organik ürünler sadece tarım ürünlerinde olmuyor. Kozmetik ve temizlik ürünlerinde de organik üretimin seçilmesi önem taşıyor. Bitkisel içerikli ya da doğal ürün ibaresi taşıyan ambalaja sahip ürünlerin de organik ürün olarak sayılmaması gerekiyor. Ürünün bileşenlerinin organik olsa bile üretim aşamasında organik standartların uygulanması önem taşıyor.
 • Granola örneğinden yola çıkarak, organik fındık, kuru meyveler ve diğer bileşenler granolayı organik yapmıyor. Granola üretiminin kendisinin de organik üretim sürecinden geçmiş olması önem taşıyor. Rossmann'ın organik granola çeşitleri, bu şüphelerin tamamını ortadan kaldırıyor. İçeriğinin tamamı organik olduğu gibi üretimi de organik gıda sertifikasyonlarına uyuyor.
 • Organik çikolata çeşitlerinde de çikolatanın organik kakao ve süt içermesi gerekiyor. Bu besinler, sadece üretim aşamasında organik olmuyor, üretimden sonra da bir araya getirilme prosesi aracılığı ile organik oluyor. Ballı bademli, portakallı bitter çikolata gibi çeşitlerin tamamını satın alırken Rossmann'ın organik çikolata ürünlerini tercih ederek tamamen organik ürünlere ulaşmak mümkün oluyor. 

Organik Ürünler Neden Tercih Edilir?

 • Organik olmayan ürünler hem kullanan kişiye hem de çevreye zararlar veriyor. Bunun yanı sıra kendi bahçemizde ya da balkonumuzdaki saksıda yetiştirilen sebze ve meyveler her zaman organik olmayabiliyor. Bu tarım türüne “geleneksel tarım” deniyor.
 • İçine kimyasal bir madde katılmadığı sürece, eğer toprak ve saksıda herhangi bir zehir yoksa geleneksel tarım daha sağlıklı oluyor. Ancak organik tarım için temiz toprak, bol güneş, temiz hava ve su gerekiyor.
 • Evde bahçede tertemiz toprakta yetiştirilen bitkiler de sulama sularındaki kimyasallar dolayısı ile kirleniyor. Bu nedenle organik ürünleri bahçede ya da saksıda yetiştirmek çok büyük zorluklar içeriyor.
 • Organik ürünlerin, sertifikalı kuruluşlardan satın alınması hem daha güvenilir hem de daha kolay oluyor.
 • Organik olmayan ürünler, yetiştirilirken çeşitli hormonlarla zamanından çabuk büyütülüyor. Bu hormonların yanı sıra raf ömrünü uzatmak için koruyucu maddelerle kaplanıyorlar. Bu maddeler kimyasal bileşikler ve ürünlerin üzerinde pestisit kalmasına neden oluyor. Pestisitler hormonal dengeleri bozarak vücut içindeki yağlanmada ve insülin direncinde artışa neden oluyor.
 • Özellikle hamilelik döneminde doğal gıdalara yönelmek önem taşıyor. Gezinen tavukların yanı sıra, açık renk sarısı olan yumurtaların tercih edilmesi gerekiyor.
 • Organik sebzelerde ve meyvelerde vücuda faydalı antioksidan miktarının çok fazla olduğu üzerine de bilim adamları tarafından yapılan açıklamalar bulunuyor.
 • Antioksidan özellikleri dolayısı ile organik çay çeşitleri de daha çok tercih ediliyor. Aynı özellikler, organik kahve çeşitlerinde de bulunuyor. Organik çay ve kahvelerde, bitkinin yetiştirilmesi aşamasından itibaren üretim ve sunum sürecine kadar organik bir hat izlenmiş oluyor. Özellikle detox çayların organik olması tam bir arınma sağlıyor. Rossman'ın organik çayları arasında bulunan detox çayları bu nedenle tercih ediliyor.

Organik gıda çeşitlerine ulaşmak artık zor değil. Siz de Rossman’ın avantajlı fiyatları ve ödeme kolaylıkları ile Mesh Stick, Wefood gibi güvenilir markaların organik ürünlerini sipariş edebilirsiniz.