Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Çöp Poşetleri

Çöp poşeti, atıkların düzgün bir biçimde atılması için her zaman el altında bulundurulması gereken bir araçtır. Tüm çöp torbaları farklı biçimde tasarlanır. Bu farklılık dayanıklılık, boyut ve ekstra özelliklerden oluşur. Bu nedenle istenmeyen durumların önüne geçilmesi için doğru çöp torbası seçimi çok önemlidir. Yırtılmaya karşı dayanıklı tasarımları ile hayatı kolaylaştıran çöp poşeti çeşitleri Rossmann’da yer alır. Siz de kötü koku ve sızdırma sorunları yaşamadan güvenle atıklarınızı biriktirebilmek için bu ürünlerden kullanım alanlarınıza göre seçimler yapabilirsiniz.

Çöp Poşeti Çeşitleri Nelerdir?

Çöp poşetleri farklı özellikler ve boyutlarda üretilir. Boyutlarına göre küçük boy, orta boy, büyük boy, battal boy veya jumbo boy çöp poşeti olarak adlandırılır. Boyutlarına göre poşetlerin alabilecekleri atık kapasiteleri farklıdır. On, yirmi beş, otuz, elli ve yüz yirmi litrelik hacimleri olan ürünler atık türü, kullanılacak alan gibi faktörlere göre seçilir.

Kokulu çöp poşetleri ise, çöplerde oluşan kötü kokuyu önleyecek parfüm içerdiklerinden sıklıkla tercih edilen çöp poşeti seçenekleri arasında yer alır. Dolap içi çöp poşeti ve dökme çöp poşeti gibi ürünler ise spesifik olarak belirli kullanım alanına göre tasarlanır. Fonksiyonel olarak bir diğer değişken de çöp poşetinin bağlanma yöntemidir. Büzgülü çöp poşetleri kolay hamleler ile çöpe temas etmeden paketleme yapma imkanı sunar.

Çöp Poşeti Nasıl Takılır?

Çöp poşeti kolay kullanımı ve pratikliği ile her evde bulunan araçlar arasında yer alır. Bu poşetlerin takılması ise basit işlemlerden oluşur. Öncelikle poşet kapalı bir kutu gibi hava almayacak bir alana takılacaksa, kutunun temiz ve kuru olması sağlanır. Böylece havasızlıktan dolayı oluşabilecek kötü kokunun önüne geçilir. Poşetin çöp kutusunun boyutundan biraz daha büyük olması takma ve toplama işlemini kolaylaştırır. Poşet rulodan dikkatlice ayrılır ve ağız kısmından hava alarak açılması sağlanır. Bu kısımda poşeti sertçe sallamak yerine hafif bir havalandırma yeterlidir. Dip kısmı kutunun dibine gelecek şekilde yerleştirilir. Kutunun kenarlarından en az bir santimetre kadar pay kıvrılır. Böylece çöp atılırken tutulacak olan kenarların temiz kalması sağlanır ve içe doğru kıvrılması önlenir.

Çöp Poşeti Nasıl Bağlanır?

Çöp poşetlerinin doğru biçimde bağlanması kötü kokunun hapsedilmesi, toplum sağlığı ve hijyenik yaşam alanları için önem taşır. Doğru çöp bağlama için poşet doldurulurken bağlama payının hesaba katılması gerekir. Poşetin üzerinden, poşetin genişliğine göre bağlanacak kadar kısım yukarı doğru kaldırılır. Ardından karşılıklı dört köşesi karşılıklı olarak bağlanır. Daha geniş bağlama alanı olan poşetler için foralı bağ yapılır. Bu sayede taşıma esnasında cilt ile atıklar temas etmez ve koku ya da sızıntı oluşmaz. Büzgülü ya da ipli çöp poşeti modeller bağlanırken ekstra bir düğüme gerek kalmaksızın, büzgüler poşetin ağzı tam kapanıncaya değin çekilir.

Çöp Poşeti Nasıl Kullanılır?

Kaliteli malzemeden üretilen dayanıklı çöp poşeti modelleri, pratik kullanıma sahiptir. Rulo hali ile az yer kaplar. Poşetleri kullanırken, alınacak olan poşet rulodaki işaretli kısımdan kolayca yırtılır. Ardından biraz hava alarak şeklinin oluşması sağlanır ve kutuya yerleştirilir. Kolay taşıma imkanı için bağlama payı hesaplanarak çöp biriktirilir. Çöp atılacağında atık maddelere dokunulmadan düğüm atılarak ya da kendi büzgüleri ile başı kapatılır.

Çöp Poşeti Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kutu ya da poşet tutucunuza uygun boyutta poşetler seçmeye dikkat edin.
  • Poşeti yerleştirirken, çöp atımı sırasında kenarların içe düşmesini engellemek için bir veya iki santimlik payı kutunuzun kenarlarından katlayın.
  • Kaç litre kapasitede olacağını belirlerken atacağınız atık türünün ağırlığını göz önünde bulundurun.
  • Kesici, sivri köşeli ve likit haldeki çöpleri atmaktan kaçının.
  • Çöp poşetini takacağınız kutunun temiz ve kuru olmasına özen gösterin.
  • Kötü kokuları engellemek için poşeti hava almayacak biçimde bağlayarak atın.
  • Bakteriyofaj oluşumu ya da çürümelerden kaçınmak için çöp poşetinizi poşet tam dolmasa da günlük olarak değiştirin.
  • Çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklayın.

Çöp Kokusuna Son Verin

Atıkların beklemesi ve birbirleri ile birleşmesi sonucunda kötü kokular ortaya çıkar. Özel tasarımları ile Rossmann’da bulabileceğiniz çöp poşetleri kötü kokuyu hapsedip kokunun yayılmasını engeller. Koku hapsedici torbalar, bebek bezi çöp poşeti olarak kullanılabilir. Kokulu çöp poşeti ise farklı kokuları ile ferah ve temiz atık kutularına sahip olmanızı sağlar. Denizlerin mis gibi kokusuna sahip torbalarla yaşam alanlarınıza ferahlık katabilir, keskin ve taze limon kokulu çöp torbalarını tercih edebilirsiniz. Kötü çöp kokusuna son vermek için doğal kokulu veya koku hapsedici özelliklere sahip poşetleri Rossmann’da bulabilirsiniz.

Farklı Kullanım Alanlarına Uygun Tasarımlar

Mutfak, bahçe, ofis ve banyo gibi farklı ortamlarda çöp poşetine ihtiyaç duyulur. Bu ortamların hepsinde farklı atıklar olacağından boyutları ve modelleriyle farklı çöp poşeti çeşitleri kullanılır. Bahçe ya da endüstriyel üretim merkezi gibi büyük ve sert atıkların olduğu ortamlarda battal boy çöp poşeti tercih edilir. Ofis ya da banyolarda ise orta boy çöp poşeti kullanışlı seçenekler arasındadır. Tuvalet ve set üstü çöp kutuları için küçük boy çöp poşeti tercih edilmesi, buruşma ya da toplanma yapmadan poşetlerin yerleştirilmesini sağlar. Çöp poşeti dökme aşamasında sorun yaşanmaması için nispeten daha akışkan çöplerin atıldığı mutfak gibi ortamlar için dayanıklı yapıları ile mutfak çöp poşeti kullanılması önerilir. Banyolara temiz ve ferah bir hava katması özelliğiyle bu alanlarda, kokulu tuvalet çöp poşeti seçenekleri de değerlendirilir. 

Çöp poşetleri kullanılacak ortamlara uygun boyutları ve dayanıklı tasarımları ile Rossmann’da. Eski nesil çöp torbalarına veda edip, rengarenk ve mis kokulu alternatiflere sahip olmak artık mümkün. Siz de hayatı kolaylaştıran çöp poşeti fiyatları ve modelleri arasından seçim yapın, çöplerinizi dert etmeyi bırakın.