Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Kireç Çözücüler

Ev temizliğinde belli başlı malzemeler olmadan tam anlamı ile temizlik gerçekleştirilemiyor. Günlük temizlik işlemleri genellikle evi süpürmek, camları silmek ve yüzeylerin tozlarını almak olsa da daha derinlemesine hijyen ve ışıltı isteyenler daha profesyonel maddelere başvuruyor. Bu malzemelerden biri olan kireç çözücü, su ile temas eden bölgelerde kireçlerin sökülmesi için kullanılıyor. Oldukça pratik kullanım sunan, zaman ve efor tasarrufu sağlayan kireç çözücüler evin her köşesinde güvenle kullanılabiliyor.

Kireç Çözücü Nedir?

Kalsiyum sülfat ve magnezyumun karbonat ile birleşiminden elde edilen kireç çözücü çeşitleri, özellikle banyo ve lavabolarda kireçlenen yüzeylerin geniş temizliğinde kullanılıyor. Suda çözünmüş halde bulunan kireç miktarı suyun sertliğini meydana getiriyor. Zamanla katılaşan bu kireçler yüzeylerde beyaz ya da siyah kalıntılar bırakabiliyor.

Yüzeylerde kireç oluşumu için asıl sebep ısı olarak biliniyor. Dolayısıyla bir ortamdaki ısı ne kadar artarsa kirecin katılaşma miktarı da o denli artıyor. Zamanla artan kireç miktarı yüzeyde bir tabaka oluşturuyor ve içinden çıkılamaz bir hâl oluşturabiliyor. Bu nedenle kireç temizleyici ürünler temizlik rutininin ayrılmaz bir parçası olarak kabul ediliyor.

Kireç Çözücü Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Lavabo, tuvalet, duşakabin ve küvet gibi alanlar herkesin temizlik sırasında özen gösterdiği yerler olarak biliniyor. Kireç ve kir çözücü ürünler, oluşan leke ve kalıntıları kısa sürede yumuşatarak yok ediyor. Bu tür ürünler kimyasal madde kategorisinde değerlendirildiği için temizlik yapan kişilerin çok dikkatli olması gerekiyor. Kireç sökücü ürünler kullanılırken dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda şunlar sayılabiliyor:

  • Kireç çözücü ürünler kullanılırken mutlaka temizlik eldiveni kullanılması tavsiye ediliyor. Çıplak elle yapılan temizliklerde temizleyici madde içerisindeki kimyasallar cilde 5 saniye gibi kısa bir sürede etki etmeye ve ciltte tahriş oluşturmaya başlıyor. Hatta kullanım sonrasındaki günlerde dahi yaşanan cilt tahribatının yarattığı acılar devam ediyor. Bu nedenle başta eller olmak üzere cildin bu tür maddelerden korunması gerekiyor.
  • Kireç çözücü toz türevi ürünleri solumak da ciddi sorun teşkil ediyor. Bu nedenle sağlığına dikkat eden kişilerin mutlaka temizlik esnasında maske kullanması gerekiyor. Aksi halde kireç çözücü maddelerin nefes ile akciğere çekilmesi, ilk önce nefes borusunun tahrişine ve uzun vadede de akciğerlerin ciddi zarar görmesine neden olabiliyor.
  • Temizlik yapan kişiler kullandıkları kireç önleyici jel ve toz gibi ürünleri sıklıkla kaynar su ile karıştırıyor. Ancak bu tür ürünlerin üzerine dökülen kaynar su aşırı buhar içerdiği için zararlı kimyasallar buhar ile birlikte kişinin kimyasal madde solumasına sebebiyet verebiliyor.
  • Kireç çözücü maddelerin temizlik esnasında kullanımında yapılan en sık hatalardan birisi de başka kimyasal ürünler ile karıştırmak oluyor. Özellikle tuz ruhu denilen zararlı kimyasallar ile kireç çözücülerin karıştırılması temizlik yapan kişide zehirlenmeye neden olabiliyor. Karışım esnasında ortaya çıkan zehirli gaz ortama yayılıyor ve uzun süre kişiyi etkilemeye devam ediyor.

Etkili bir temizlik için sıkça tercih edilen kireç çözücü ürünlerin kullanımı esnasında belirtilen talimatlara uymak önem taşıyor. Mümkünse kireçli alanların yoğun tabaka haline gelmeden belirli aralıklar ile temizlenmesi öneriliyor. Böylece yoğun miktarda kimyasal madde kullanmadan, ürün su ile karıştırılarak seyreltik halde kullanılabiliyor. Bu şekilde oluşabilecek risk oranı aşağıya çekilmiş oluyor.

Kireç Çözücü Nerelerde Kullanılır?

Kireç çözücülerin kullanıldığı pek çok alan bulunuyor. Bunlardan ilki ev ve ofislerin tuvaletleri ve banyoları oluyor. Özellikle suyun sıklıkla temas ettiği fayanslar, duşakabin yüzeyleri ve tuvaletlerde oluşan kireç tabakası görüntü olarak da rahatsızlık veriyor. Su içerisindeki kireç miktarı fazla ise zamanla bu alanlarda çok kısa sürede kireç birikintileri oluşabiliyor. Bu nedenle tuvalet ve banyo kireç çözücü ürünlerin sıklıkla kullanıldığı yerler sayılıyor. Yoğun formüle sahip ürünler 1 litre su içerisine 100 gram kireç çözücü karıştırmak suretiyle tüm tuvalet, klozet, banyo küveti ve fayanslara uygulanıyor. Bu tür alanlarda 30 dakika kadar bekletildikten sonra durulanması yeterli oluyor.

Özellikle klasik tuvaletlerin girintili alanlarına ulaşmak zor olduğundan bu tür ürünlerin uygulanması tüm kireç kaplı alanların kolayca temizlenmesini sağlıyor. Öte yandan klozet için tercih edilen tuvalet kireç çözücü maddelerin görünmeyen yüzeyler ve iç kısımlarda bir süre bekletildikten sonra sifona basılması yeterli oluyor. Eğer ışıl ışıl görüntünün daha uzun süre korunması isteniyorsa, hem hoş koku veren hem de yeniden kirli görünümün önüne geçen kireç önleyici tablet türü maddeler klozet iç duvarına asılarak da kullanılabiliyor.

Mutfaklarda da Kireç Çözücünün Gücünü Kullanın

Banyoların yanı sıra mutfaklarda lavabo, fayans, ocak, fırın kenarları gibi alanlarda yoğun şekilde kireç oluşumu gözleniyor. Bu tür alanlarda tercih edilen kireç çözücüler aynı zamanda tezgâhlarda da biriken kireci yok etmek için tercih ediliyor. Lavabo kireç çözücü ürünler hem mutfak evyesinde hem de diğer seramik yüzeylerdeki kireç ve sarı kir kalıntılarını söküp atıyor.

Türk mutfağının geleneksel ürünü olan çaydanlık da kireçten en çok etkilenen ürünler arasında yer alıyor. Gün içinde sıklıkla kullanılan çaydanlıkların tabanlarında kireç tabakası oluşabildiğinden kireç çözücü ürünler ile bu sorun kolaylıkla yok edilebiliyor. Güçlü formüle sahip kireç çözücüler sadece kireci yok etmekle kalmıyor, aynı zamanda dibi tutmuş ve kararmış çaydanlıkları da pırıl pırıl hale getiriyor.

Kireç çözücülerin içeriğinde olan kir temizleyici maddeler bu ürünlerin aynı zamanda bardak, şişe, sürahi, teflon tencere ve tavalar ve çelik ürünlerde de kullanımına imkân sağlıyor. Rossmann'da yer alan Domol gibi ünlü kireç çözücü markalar ile farklı alanlarda kirecin oluşturduğu kötü görüntüyü yok edebilir ve temizlik sonrası pırıl pırıl parlayan yüzeylerin keyfini çıkarabilirsiniz.