Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Bebedor Emzik Kutusu 1 adet - 1
39,75 ₺
Bebedor
Bebedor Damaklı Soft Kapaklı Emzik No.01 0-6 Ay 1 adet - 1

%56 fiyatı 44,75 ₺

Special Price 19,90 ₺

Bebedor
Wee Baby Yuvarlak Uçlu Emzik Cool No 1  - 1

%30 fiyatı 39,75 ₺

Special Price 27,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Yuvarlak Uçlu Emzik Cool No 2  - 1

%30 fiyatı 39,75 ₺

Special Price 27,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Yuvarlak Uçlu Emzik Cool No 3  - 1

%30 fiyatı 39,75 ₺

Special Price 27,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Emzik Gece Gündüz No 1 (Saklama Kabı Hediyeli) 2'li - 1

%30 fiyatı 55,00 ₺

Special Price 38,50 ₺

Wee Baby
Wee Baby Emzik Saklama Kutusu 1 adet - 1

%30 fiyatı 29,75 ₺

Special Price 20,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Desenli Damaklı Kelebek Emzik No 1 1 adet - 1

%31 fiyatı 32,75 ₺

Special Price 22,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Desenli Damaklı Kelebek Emzik No 2 1 adet - 1

%31 fiyatı 32,75 ₺

Special Price 22,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Desenli Emzik Askısı Nazar Boncuğu 1 adet - 1

%29 fiyatı 24,75 ₺

Special Price 17,50 ₺

Wee Baby
Cif Biberon Emzik Temizleyici  - 1

%15 fiyatı 13,50 ₺

Special Price 11,50 ₺

Cif
Wee Baby Desenli Damaklı Kelebek Emzik No 3 1 adet - 1

%31 fiyatı 32,75 ₺

Special Price 22,75 ₺

Wee Baby
Wee Baby Emzik Gece Gündüz No 2 (Saklama Kabı Hediyeli) 2'li - 1

%30 fiyatı 55,00 ₺

Special Price 38,50 ₺

Wee Baby

Emzik & Aksesuar

Bebek alışverişlerinin olmazsa olmazı emzik, bebeklerin uykuya dalmasını kolaylaştırma, ağladıklarında onları sakinleştirme işlevleriyle ebeveynlerin yardımcısı oluyor. Bebeklerin beslenme ve emme ihtiyacı için yalancı emzik olarak da bilinen emziği doğru seçmek ve en uygun dönemde kullanmak önem taşıyor. Emzik markaları tarafından yaşa göre farklı özellikte sunulan bebek emzik modelleri Rossmann’da ebeveynleri bekliyor.

Bebekler henüz anne karnındayken parmağını emme eğilimi gösteriyor. Doğduklarında da emme refleksine sahip oluyor. Emme dürtüsünün karşılanması bebeklerde güven duygusu oluşturuyor. Emzik sayesinde bebekler emme dürtüsünü giderebiliyor. Emzik bebeklerin doğal emme içgüdüsünü tatmin etmelerini sağlamasının yanı sıra uyku probleminin giderilmesinde etkili oluyor.

Prematüre bebekler veya düşük kiloda doğan bebekler emzik sayesinde emme refleksini geliştirerek yutma koordinasyonunu sağlayabiliyor. Emzik bebeğin battaniye, yastık veya yorgan arasında boğulmasının önüne geçiyor. Bebeğin uyku esnasında ağzından düşürdüğü emziğini eliyle bulmaya ve onu alıp ağzına götürmeye çalışması ince motor becerilerini de geliştirmesini sağlıyor. Anne sütü alamayan bebekler mama hazırlanana kadarki süreçte emzik ile oyalanabiliyor. Uçak yolculuğu yapılması gereken durumlarda emzik kullanmak bebeğin maruz kalacağı basıncın azalmasına yardımcı oluyor.

Bebeğe Emzik Nasıl Alıştırılır?

Bebeğinizi emziğe alıştırmak için uykuya dalmaya yakın olduğu anı bekleyin. Bebekler uykuya dalarken emme içgüdüleri otomatik olarak devreye giriyor. Bu nedenle bebeğinizi emziğe alıştırmak için uykuya dalma sırasında emziği vermeniz yeterli oluyor. Bazı ebeveynler emziğin ucuna bal, pekmez, reçel gibi şeker içeren yiyecekler sürüyor. Oysa bu durum diş çürümelerine veya metabolik hastalıklara neden olabiliyor. Bal veya reçel gibi şekerli gıdalar sürülen emziğin yere düştükten sonra yetişkin birinin ağzında temizlenerek bebeğe verilmesi, bebeğin ağzında mikroorganizmaların oluşmasına sebebiyet verebiliyor.

Emzik Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bebeklerin en yakın arkadaşı emzikler, geniş bir yelpazede farklı özellik ve tasarımlarda sunuluyor. Emzikler kauçuk, silikon, damaksız ve damaklı emzik olarak dört gruba ayrılıyor. En çok tercih edilen emzik çeşitleri kauçuk emzik, isimli emzik, yenidoğan emzik, damaklı emzik, silikon emzik ve taşlı emzik oluyor.

Yenidoğan için üretilmiş ve 0-2 aylık bebeklerin kullanımı için uygun olan emzikler, dilin doğru şekilde işlevini gerçekleştirmesini sağlıyor. 1 yaşından küçük, diş çıkarmayan bebekler için silikon emzik öneriliyor. Isırma eğiliminde olan diş çıkarma sürecindeki bebekler için kauçuk emzik çeşidi tavsiye ediliyor. Bu noktada emzik satın alırken yapımında BPA ve PVC gibi zararlı kimyasallar olmamasına dikkat etmeli, bebeğinizin lateks alerjisi varsa kauçuk emzik tercih etmemelisiniz.

Damaklı emzik modelleri, elips ve yukarı doğru kıvrık şekilde olduğundan damağa tamamen uyuyor ve ağız ve diş sağlığını herhangi bir şekilde etkilemiyor. 2–3 yaş arasındaki bebeğiniz için doktorunuza danışarak damaklı emzik tercih edebilirsiniz. 1 yaşından küçük bebeğiniz için anne memesini andırdığı için bebeklerin sevdiği damaksız emzik modelini tercih edebilirsiniz. Fakat bu türdeki emzikler 1 yaşından sonra damağa baskı yaparak damak yapısını ve üst ön dişlerin sıralanışını bozabiliyor. 1 yaşından büyük bebeğiniz için diş etlerine baskıyı eşit şekilde dağıtan ortodontik emzik çeşitleri arasından tercih yapabilirsiniz.

Emzikte hava akımı sağlayan delik bulunmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede bebeğin tükürüğünün emzik ile cilt arasında kalarak cilt tahrişine sebep olmasını önleyebilirsiniz. Silisyum maddesi kullanılarak üretilen modeller kolay kolay bozulmuyor ve kaynatılıp sterilize edilebiliyor. Bebeğinizin emziğini ilk kullanımda kaynamış suda 5 dakika kaynatmak suretiyle temizlemelisiniz. Emziği sterilizatör kullanılarak da temizleyebilirsiniz.

Emziğin yere düşüp kirlenmesini önlemek için emzik askısı kullanabilir, hijyenik bir şekilde saklamak için emzik kutusu kullanabilirsiniz. Yenidoğan bebeğinizin emziği düşürmemesi için emzik ipi kullanmanız, emzik kordonunun bebeğin boğazına dolanarak boğulmasına neden olabileceği için önerilmiyor.

Emziğin kullanım süresi hasar durumu ve bebeğin emzik kullanım sıklığına göre değişiyor. Bununla birlikte silikon emziklerin kullanım süresi 12 hafta, kauçuk emziklerin kullanım süresi ise 4-6 hafta arasında değişiyor.

Bebeklere Emzik Ne Zaman Verilmeli?

Bebeklere ilk 40 gün içerisinde emzik kullandırılması önerilmiyor. Bebeği çok erken emzikle tanıştırmak bebeğin anneyi emmesini ve anne sütü almasını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Doktorunuz önermeden ilk 2 ay içinde emzik kullandırmamalısınız. Emzik kullanmaya başlamak için annede süt üretiminin gerekli seviyeye ulaşmasının ve bebeğin emme düzeninin oturmasının beklenmesi gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Bazı özel durumlarda emzik kullanma yaşı 3’e kadar çıkabiliyor. Bebeklik döneminde sıklıkla kullanılan emziğin, en geç 2 yaşın sonunda bıraktırılması gerekiyor. 2 yaşından sonra emzik kullanan bebeklerde üst dişler öne, alt dişler arkaya çekilerek aralarında açıklıklar oluşabiliyor. Bu açıklıklar 3,5 yaşından sonra kalıcı hale gelebiliyor. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda v tipi üst çene (üst çene darlığı) ve yüz yapısında bozulma olabiliyor. 4 yaşına kadar emzik emmeye devam eden çocuklarda kulak ve burun hastalıklarının daha sık gözlendiği biliniyor.

Bebeğiniz altıncı ayını doldurduktan sonra emzik kullanımını azaltarak bebeğinizin emziği daha kolay bırakmasını sağlayabilirsiniz. Emziği bebeğinizi daha kolay uyutabilmek için kullanıyorsanız, bebeğinizin kolik sorunu yoksa emziği gece yatarken vermemelisiniz. Emziğin ucunu kesmek bebekte rahatsızlık hissi yaratacağından emziği aşamalı olarak düzenli kesmelisiniz. Emziği alıştırırken şeker, bal gibi şekerli gıdalara batırılması gibi, bıraktırmak için emziğe sirke, acı biber ya da ekşi maddeler sürülmesi de doğru bir çözüm olmuyor. Bebeğiniz ağladığında onu sakinleştirmek için emzik vermek yerine ilgisini çekerek onu sakinleştirmelisiniz.

Emzik fiyatları malzeme, ek aksesuarlar gibi özelliklere göre değişkenlik gösteriyor. Bebeğinizin yaşına uygun emzik modellerine ve bebeklere emzik tutturma yöntemleri arasında bulunan emzik askısı, emziğin hijyenik olarak saklanmasını sağlayan emzik kutusu gibi emzik aksesuarlarına Rossmann avantajlarıyla sahip olabilirsiniz.