Katalog Markalarımız Mağazalar 0 Sepet
0 Sepet

Alışveriş Sepetim

Sepete eklediğiniz son 5 ürün listeleniyor.

Alışveriş Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.

Çamaşır Makinası Bakımı Ürünleri

Çamaşır makinesi su ve deterjan ile çamaşırları temizlemekle görevli, ancak zaman içinde makinede biriken temizleyiciler makine aksamında tıkanmalara, kirlere neden olabiliyor. Çamaşır makinesinin kirli olması çamaşırların da tam olarak temizlenmemesi anlamına geliyor. Birikintiler, bakteri üremesine hatta iç aksamda çürümelere bile sebep olabiliyor. Makinede biriken kireci, deterjan ve yumuşatıcı artıklarını sık sık temizlemelisiniz. Ancak bu şekilde makinenin performansı korunabiliyor. Siz de çamaşır makinesi bakımı ve temizliği için önerilerimizi dikkate alabilirsiniz. 

Çamaşır Makinesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesi bakımına başlamadan önce makinenin kullanım kılavuzunu ve varsa uyarıları dikkatle okumalısınız. Ortalama yılda iki kez makinenin temizlenmesi gerekiyor. Genel temizliğin yanı sıra, haftada bir makine çekmecesini temizlemeli ve makineye uygun olan temizleyiciler kullandığınızdan emin olmalısınız. 

Çamaşır Makinesi Bakım Ürünleri Nelerdir?

Çamaşır makinesi bakım ürünleri sıradan deterjanlardan daha az aşındırıcı içeriyor. Ağır kimyasallar, makineye zarar verebileceği için makine temizliğinde özel ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor. Doğal ürünlerle yapılan temizlikler de düşünüldüğü gibi makine için iyi görülmüyor. Özellikle sirke gibi doğal asidik maddeler, çamaşır makinelerinin plastik parçalarının zamanla aşınmasına neden olabiliyor. Bu nedenle çamaşır makinesi temizleyici özel ürünler alınması öneriliyor. 

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi dıştan içe doğru temizleniyor. Adım adım yapılacak temizlik, çekmeceden contaya, tamburdan filtreye kadar farklı parçaların bakımından oluşuyor. Temiz bir çamaşır makinesi için tüm parçaların detaylarıyla temizlenmesi öneriliyor. Çamaşır makinesinin tam temizliği için ara ara kireç önleyici kullanılması doğru görülüyor. Çamaşır makinesinin tüm parçalarının temizliğini detaylarıyla öğrenebilirsiniz. 

Çamaşır Makinesinin Dışı Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesi temizleme işleminin ilk adımı olarak, dış kasayı iyice temizlemelisiniz. Temizlik için yumuşak bir bez ve deterjan kullanabilirsiniz. Krem veya jel temizleyiciyi su ile çözebilir veya spreyi yüzeye püskürterek bezle silebilirsiniz. Ardından makineyi nemli bir bezle iyice durulamalı ve kurulayarak dış alanın temizliğini tamamlamalısınız. 

Çamaşır Makinesi Filtre Temizliği Nasıl Yapılır? 

Çamaşır makinesinin filtresinin aralıklarla temizlenmesi gerekir. Tamburun içinde veya makinenin alt kısmında yer alan ve temizlenmesi en zor parçalardan biri olan filtrenin temizliği için öncelikle filtreyi yerinden çıkarmalısınız. Ardından filtre üzerindeki iplik, pamuk, kir ve toz parçalarını nazikçe alın. Tüm parçaları çıkardıktan sonra filtreyi yeniden yerine takabilirsiniz. Filtreyi temizlerken küçük parçalar için elektrikli süpürge kullanabilir, filtredeki tozu süpürge ile çekebilirsiniz. Özellikle kurutma etkili makinelerde fazla sayıda filtre bulunabiliyor. Tüm filtrelerin temizlediğinden emin olmalısınız. 

Çamaşır Makinesi Conta Temizliği Nasıl Yapılır? 

Çamaşır makinesinin tambur girişinde yer alan contanın için zamanla pisliklerin birikmesi ile küf oluşturabiliyor. Bakterilerin hızla çoğaldığı alanda, lastiğin aralarında mikroplar birikerek kokuya neden oluyor. Çamaşır makinesi temizliği için en önemli noktalardan biri olan contanın temizliği için antibakteriyel ve küf temizleyici özelliği olan çamaşır makinesi temizleyiciler kullanılabiliyor. Biz bez veya sünger yardımıyla lastik araları iyice silinerek küfün arınması sağlanıyor. Ardından bezle lastik kurulanıyor. Kullanıcıların lastikleri sık sık temizlemesi ama bu sırada lastiğin formunu bozacak herhangi bir esnetme yapmaması önem taşıyor. 

Çamaşır Makinesi Tambur Temizliği Nasıl Yapılır? 

Çamaşır makinesi kazan temizleme işlemleri genellikle otomatik olarak yapılıyor. Makinenin içine çamaşır makinesi temizleyicisi konularak makine sıcak programda, boş olarak çalıştırılıyor. Kullanılan temizleyicinin bakım yönergelerinin dikkate alınması ve önerilere göre programın, devir sayısının, su sıcaklığının belirlenmesi tavsiye ediliyor. Sıvı, jel veya toz çamaşır makinesi temizleyici bulunabiliyor. 

Çamaşır Makinesi Çekmece Temizliği Nasıl Yapılır? 

Çamaşır makinesinin çekmecesi temizlenirken görünen kirlerin yanı sıra görünmeyen birikintiler de önem taşıyor. Bakteriler, çekmecede birikerek zamanla çürümeye, kötü kokuya neden olabiliyor. Temizlik için genellikle sıcak su, yumuşak bir sünger, dar alanlar için temiz bir diş fırçası ve temizleyici deterjanlar kullanılıyor. Bölme, makineden ayrılarak sıcak su içinde ortalama 10 dakika bekletiliyor. Ardından deterjan ve sünger yardımıyla haznenin tüm kısımları siliniyor. Makinenin içindeki tüm deterjan arınana dek durulama yapılıyor. Sonrasında çekmece kurulanarak yerine yerleştiriliyor. Eğer çekmece çıkarılabilir özellikli değilse, sprey temizleyici ve sünger ile detaylıca silinip durulanması ve ardından kurulama yapılarak yeniden kullanıma hazırlanması öneriliyor. 

Çamaşır Makinesinden Kireç Nasıl Temizlenir? 

Makinede tüm temizliğe rağmen sık sık kireç birikebiliyor. Şebeke suyunda var olan kireç, bakım yapılmadığında birikerek aksama zarar veriyor ve makinelerin ömrünü kısaltıyor. Makinenin performansını koruması için düzenli aralıklarla kireç çözücü kullanmalısınız. Deterjan gözüne eklenen kireç çözücü ürünler sayesinde olası arızaların önüne geçebilirsiniz. 

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Temizlenir?

Çamaşır makinesinde, detaylı temizlik sonrasında koku kalmaması gerekiyor. Eğer tüm işlemlere rağmen koku devam ediyorsa, temizlik işlemlerinin tekrarlanması öneriliyor. Özellikle conta kısmını kontrol etmelisiniz. Makinelerdeki kötü koku genellikle lastiklerde biriken küften kaynaklanıyor. Küf, yakın zamanda temizlenmesine rağmen eğer iyi kurulanmadıysa kısa sürede yeniden üreyerek koku oluşturabiliyor. Bu nedenle sık sık makineyi temizlemelisiniz. 

Otomatik Çamaşır Makinesi Temizleme Programlarının Kullanımı

Yeni nesil çamaşır makinelerinde, çamaşır makinesi temizleme programları yer alabiliyor. Kazan temizleme programı adıyla anılan programlar aracılığıyla makineler yoğun ısıda çalıştırılarak kendini temizliyor. Kullanım sıklığına göre, iki ya da dört ayda bir bu özellikleri kullanarak çamaşır makinelerinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. 

Çamaşır Makinesinin Kirlenmesi Önlenebilir mi? 

  • Çamaşır makinesinin kirlenmesinin önlenmesi için her yıkamanın ardından tambur kapağını açık bırakmalı ve makineyi havalandırmalısınız.
  • Makine bakımını sağlayan kireç çözücü gibi ürünleri düzenli olarak kullanmalısınız. 
  • Çamaşır makinesinin kirlenmesinin önlenmesi için toz deterjanlar yerine sıvı deterjanları kullanmayı tercih edebilirsiniz. Jeller daha kolay çözündüğü için daha az birikinti bırakabiliyor. 
  • Şebeke suyuna özel filtreler yerleştirilerek kireçten arındırılması sağlanabiliyor. 

Çamaşır makinesinin bakım ve temizliği için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri Domol veya Marc gibi önde gelen markaların seçenekleriyle Rossmann'da bulabilir, kolaylıkla sipariş verebilirsiniz.