Renkli Kozmetik ve Makyaj

Makyaj: Makyaj aslında basit anlamda yüze sürülen ürünler anlamına gelmektedir. Elbette bakımı tamamlanmış (hazırlayıcı kozmetik ürünü uygulanmış; Temizleme Losyonu, cilt bakım kremi, göz çevresi kremi gibi) cilt üzerine. Makyaj ürünleri ciltteki düzensizlikleri ve kusurları kapatır ve aynı zamanda renk verir. Öko-Test 2007/3 yayınında renkli kozmetik ürünleri hakkında detaylı bir açıklama yaptı: 

Temel (Foundation): Fondöten. Su içinde yağ emülsiyonu. % 15 pigment içerir. Kapatıcı özelliği hafiften orta dereceye kadardır. Çoğu zaman, vitaminler yada hyaluronik asit gibi besleyici ve nem dengeleyici maddeler içermektedir. Bazı ürünlerde UV Filtresi dahi bulunmaktadır.  

Cream Make Up: Krem Fondöten. Yağ açısında zengin ve bu sebeple daha etkili bakım sağlar.  Düzensizlikleri ve kızarıklıkları daha iyi kapatır. Bu sebeple kuru ve olgun ciltler için daha uygundur.

Make Up Fluid: Sıvı Fondöten. Yüksek su bazlı hafif fondöten. Özellikle kuru ve normal ciltler için uygundur. Karma ciltler için çok uygun değildir.

Kompakt Make Up: Kompakt Fondöten. % 25 pigment oranı içerir bu sebeple güçlü kapatıcı etkisi vardır. Uzun süre etkilidir. Balmumu ve yağ kombinasyonundan oluşur. Uygulama nemli bir süngerle yapılmalıdır. Pudra temellidir, sonrasında pudra uygulamaya gerek yoktur. 

Two in One Make Up: İkisi bir arada Fondöten. Pudra ve yüksek oranda pigment içerir. Uygulama nemli bir sünger ile yapılmalıdır.

Three in One Make Up: İkisi bir arada gibi kompakt fondöten ve kapatıcı kaleme ihtiyaç bırakmadığı söylenmektedir. Stick kalem şeklinde de mevcuttur

Powder Make Up: Pudra Fondöten. Besleyici yağ yada balmumu içermemektedir ve bu sebeple yağlı ciltler için uygundur. Çok olgun ve kuru ciltler için uygun değildir (Bakım sağlamaz ve ürün kırışıklıkların arasına oturur). Islak veya kuru olarak uygulanır.   

Powder Cream Make Up: Krem Pudra Fondöten. Krem bazlı ve pudra içerikli. Yağlı cildin fazla yağını emer. 

Hydrant Make Up: Su bazlı Fondöten. Özellikle kuru ciltler için düşünülmüş bir emülsiyondur ve nemlendirici elementler içerir. Azdan orta dereceye kadar kapatıcı özelliği vardır. Anti Aging Make Up (Lifting): Yaşlanma karşıtı Fondöten. Pek çok besleyici ve nemlendirici özler içerir. Balmumu cildin daha düz görünmesini sağlar. 

Stay On Make Up (Long Lasting): Uzun süre kalıcı Fondöten. Yağ elemanı olarak Silikon içeren ve bu sebeple doğal kozmetik üreticileri tarafından üretilmeyen, kolay uygulanabilen bir emülsiyondur. Cilt üzerinde 12 saat etkilidir.

Make Up Sticks: Stick kalem Fondöten. Ortadan güçlüye kadar kapatıcı özellik. Bir sünger veya parmak ile uygulanabilir. Kolay uygulama, arada bir uygulama için.

Foam Make Up: Köpük Fondöten. Sıkılabilir tüpünden kolay pigment verici özellik, en idael normal ciltler içindir.

Tinted Daycream: Renklendirilmiş Gündüz Bakım Kremi. %2 pigment içerir. Bu sebeple daha kötü kapatıcı özelliğe sahiptir ama daha doğal durur. Kişi kırışıklıkları ile barışık ise olgun cilt için de uygundur.  

Camouflage: Kamuflaj. Özel üründür, yoğun cilt düzensizliklerini kapatmak (yara izi, kızarıklık, pigment lekeleri gibi) içindir. Krem veya pudra şeklinde bulunabilir. Suya karşı dayanıklı bazı çeşitlerinde %60’a kadar pigment bulunmaktadır. Renk 36 saate kadar etkilidir ve temizlemek için özel bir temizleme losyonuna ihtiyaç vardır.

Pudra: Temel üzerine (Fondöten) sürülür ve onun daha uzun süre dayanması yardımcı olması gerekir. Mat görünüm vermeli. Pudra rengi fondötene uygun olmalı ve en fazla bir nüans daha açık olmalı. Toz pudra bir fırça yardımı ile uygulanır, kompakt ise bir sünger veya top pamuk (ponpon) ile. 

Kırışık Doldurucu Kalemler: Oldukça yeni piyasaya sürülen bu ürünlerin üreticileri bu kalemlerin ikili etkiye sahip olduklarını söylemektedir. Birinci etki ürün kırışıklık içine girerek oradaki boşluğu doldurur, diğer etki ise ürünün kolajen içeriği kırışıklık içindeki su ile temasa geçtiğinde kendi hacminin dokuz katı kadar büyür ve böylece cildi kaldırır. İlave içerikler ise cildi, önemli bileşenleri üretmesi konusunda uyarmaktadır. 

Rouge: Allık. Fransızca anlamı kırmızı olan Rouge kelimesi allık kelimesi ile bütünleşmiştir. Yüze sürüldüğünde canlı bir görünüm verir. Aynı zamanda elmacık kemiklerine doğru uygulama yapıldığında yüzü daha ince veya farklı optik şekillerde gösterme imkanına da sahiptir. Allık, pudra veya krem şeklinde mevcuttur. Kişiye uymalı ve dudak boyası ile uyumlu olmalı. Pek çok kadın bu sebeple dudak boyasını allık olarak da kullanır. 

Dudak Boyası: Yağlar, balmumu, doğal ve yapay pigmentler ve kimyasallardan oluşmaktadır. (Doğal kozmetik olanlar hariç). Ökotest 2006/9. kontrolünde herhangi ağır metaller ve polisiklik hidrokarbonlara rastlamamış olmasına rağmen (Ki bunlar ağır cilt tahrişlerine sebep verir, solumun yolları için zararlı olabilir, kanserojen olabilir) 2007/ 3. testinde problemli sonuçlar tespit etmiştir, özellikle de boya maddelerinde. 

Lipgloss: 70’li yıllarda Amerika’dan ithal edilen bir güzellik elemanıdır. Parlak dudak boyasının parlaklığı yağlardan (parafin yağı, silikon yada doğal kozmetik ürünlerinde bitkisel yağlar) gelir. Ayrıca balmumu, yağlar, renk ve koku maddeleri ile aromalar ve bakım maddeleri içerir. Şimdi yenilerde ise Topcoat icat oldu. Renksiz Gloss (parlaklık anlamına gelir) dudak boyasının üstüne sürülerek hem parlaklık verir hem de dudak boyasını korur. 

Lipliner: Dudak şekillendirici. Dudak boyasından önce dudak kontürünü belirlemek için kullanılır. Dilerseniz dudaklarınızı bile büyütebilirsiniz. Bazı kadınlar kasti olarak dudak boyasında farklı bir rengi kullanır ve böylece dudak görünümünü belirginleştirir. 

Maskara: Gözlere derin anlam katmak için kirpiklerin şekillendirilmesi için kullanılır. Suya dayanıklı (Ökotest tavsiye etmiyor) ve dayanıksız olanları vardır. Birini özel temizleyiciler ile çıkarırken diğerini sadece su ile yıkamanız yeterli. 1957 yılına kadar maskara bir fırçanın ıslatılıp platform üstündeki toza değdirilmesi şeklinde kullanılmış. 1957 yılında ise Helena Rubinstein ilk şişeli maskarayı piyasaya sürmüş. Maskara; su, etanol, gliserin, alkol, aljinat, eterik yağlar, ksantan, glikozit, sitrik asit ve demir oksitten oluşabilir. Genelde favori renk siyahtır. Fırçanın özellikleri kirpiklere farklı özellikler sunar: yoğunlaştırıcı, uzatıcı, kıvrık gibi. 

Kajal: Göz Kalemi. Kadınlar binlerce yıldır gözlerinin üstünü ve altını boyamaktadır (eski çağlarda erkekler de). Geleneksel olarak göz kalemi yağın yakılması ile elde edilir ve gözde renk siyahtır. Sadece güzellik amaçlı değil bu kömür maddesi göze giren toz, polen ve kiri tutup kolayca atılımını sağlamak amaçlıdır. Göz kalemi içeriği itibariyle ve uygulama tekniği nedeniyle göz yaşını harekete geçirir, bu da gözlerin nemli ve parlak görünmesini sağlar. Göz kalemi; bitkisel yağlar, talk, mika (silikat minerallerinden oluşan oldukça yumuşak bir taş), vitaminler, kömür (yanmış yağdan elde edilen), demir oksit ve demir hidroksitten oluşabilir.

Eyeliner: Gözün üstünde belirgin bir çizgi oluşturmak için kullanılır. Sıvı ve özel uygulama fırçası mevcuttur. Kalem tarzı veya jel şeklinde olabilir. Klasik renk siyahtır. Elbette farklı renkler de mevcuttur. 

Göz Farı: Renk çeşidi zengindir. Sıvı, pudra ve krem şeklinde olabilir. Balmumu, silikon yağlar ve renk maddelerinden oluşur. Stiwa 2007/2. testinde öngörülen değerin üstünde ağır metallere rastlamamıştır. Yüzük parmağı (büyüklüğü ve uyguladığı baskı işaret parmağından daha az), fırça veya aplikatör (ürünün beraberinde de mevcut olabiliyor) ile uygulanabilir.

Oje: El ve ayak tırnakları da görsel olarak ön plandadır. Ojeler kimyanın mucizesidir. Ana bileşenleri çözücü maddelerdir. Bunlar çabucak uçarlar ve ve böylelikle cila çabuk kurur. Nitroselüloz tırnak üzerinde bir film tabakası oluşturur, reçineler parlaklık verir ve kalıcılık sağlar. Yumuşatıcılar ise esneklik sağlar. Bu kimyasal sentetik karışım ojenin imkansızı başarmasını sağlamak içindir: Kolay akıcı olmalı ama tırnak içine girmemelidir, iyi ve eşit dağılmalı, çabuk kurumalı, bir tabaka oluşturmalı, çıkmamalı ama esnek olmalı ve tırnakları kurutmamalıdır.  

Bu sebeple doğal kozmetik oje olmaması şaşılacak bir şey değildir. Bunun haricinde alt cilalar da mevcut. Tırnağın sarılaşmasını önlemeleri beklenmekte ayrıca renk daha iyi tutar. Güçlü koyu renkler tırnakları küçük gösterir ve açık renkler optik olarak büyük gösterir. Sadece boya ile tatmin olmayanlar için simli üst cilaları, tırnak çıkartmaları, şablonlar vardır.

Oje Çıkarıcılar: Ojenin çıkarılması gerekiyorsa artık sıra oje çıkarıcıya gelmiş demektir. Genelde tipik kokulu aseton vardır. Aseton çok etkilidir ama aynı zamanda tırnakları da kurutur. Besleyici yağlar kullanılsa dahi der Stiwa. Bu sebeple asetonsuz oje çıkarıcı kullanılmasını tavsiye ediyor. 

Tırnak Piercingi: Tırnağın üst kısmında bir delik delmek suretiyle yapılır. Daha sonra buraya taşlar, zincirler vs takılır.

Kozmetik ile ilgili Öneriler:

• Ürünlerin üzerinde açıldıktan sonra ne kadar süre dayandıklarına dair tarih belirtilmelidir. Kaç ay dayandığını belirten kutu resmine dikkat edilmelidir. Kullanıcı kapağı açtığı tarihi kendisine not almalıdır. Açılmamış ürünler en az 2,5 yıl dayanmalıdır, bu kanuni bir zorunluluktur. Ama bazen üretim tarihi ürünlerde yer almaz. Hassas ürünler olan bebek ve doğal kozmetik kategorilerinde üreticiler SKT belirtmek zorundadır, o durumda sembolden vazgeçebilirler.

• Tüm kozmetik ürünler kapalı ve kuru olarak muhafaza edilmeli.  Renk, koku ve doku değişikliği hissedilirse o zaman ürün artık kullanılmamalıdır. 

• Ürünü parmakları ile uygulayan kişi öncesinde güzelce elini yıkamalı ve temiz bir bez ile kurulamalıdır. 

• Kalıcı makyaj özellikle lipliner uzun süreli güneş banyolarında, uygulama eski dahi olsa, cilt reaksiyonlarına (Alerji, nodül gibi) sebep olabilir. 

• Çok sıcak bir günde ofiste önemli bir toplantıya katılacaksanız makyajınızı ofiste yapmanızda fayda var çünkü evden yapıp çıktığınız ve uzun süre uğraştığınız makyajınız yolda akabilir. 

• Dudak boyanız bir kat boya sonra pudra uygulaması ve tekrar boya sürerseniz daha uzun süre kalıcı olur. 

• Kontakt lens kullanıcıları suda çözülen maskara seçmelidir. Bulaşma durumunda lensten daha kolay temizlenir. 

• Ojeyi hızlı kurutmak için kullanılan fön ve soğuk su gibi yöntemler uygun değildir, sonucu olumsuz etkilerler. Yavaş ve kendiliğinden kuruma en iyisi ve ojeyi daha kalıcı yapar.

 • Uzmanlara göre tırnaklar sürekli ojeli kalabilir, zaten boynuz madde ölü artık nefes almaz yada beslenemez. Ama tırnağın bir miktar boşluğu olmalı, alt kısmı yada yanları bir miktar boş bırakılmalı.  

Kaynak: Rossmann